Fråga
Hej!
Hur reagerar rovdjuren på tältare? Ett tält borde ju "lukta" människa men när man sover är det ju tyst. Mitt tält blev en gång angripet av en ren, detta väckte tanken att det lika gärna skulle kunna bli angripet av en björn eller dylikt.
Svar
Jag vände mig med din fråga till Olof Liberg, som är rovdjursforskare på Grimsö, SLU. Han tror, liksom du, att människolukten finns där och att det därför inte är någon risk att stora rovdjur av misstag ska angripa ett tält med sovande människor i.
Troligen var renens ’angrepp’ inget angrepp utan ett misstag. Dessutom är ju renen ett tamdjur, så den är förmodligen mindre skygg för människans lukt än vad helt vilda djur är.
Men när det gäller björn finns det en risk att de lockas av matlukt, så det kan vara säkrare att förvara mat på annan plats än i tältet där du sover.