Fråga
Igår kväll vid 21-tiden såg min fru ett mörkt djur vandra runt i vår trädgård. Storleken var ungefär som en räv, men som sagt, mörk och med små runda öron. Kan det ha varit en järv? om inte, vilka andra djur i samma storlek skulle det kunna vara? Och vad gör ett sånt djur i utkanten av en tätort? Dom är väl väldigt skygga?
/Sten-Göran
Mellerud
Svar
Hej!
Om jag förstår det hela rätt så bor ni i Mellerud? Detta gör det rätt osannolikt att det var en järv din fru såg. Järvar håller nämligen mestadels till i renskötselområdet, men det finns visserligen numera också en del järvar i norra Hälsingland och observationer har faktiskt även gjorts i Dalarna och Ångermanland. Det är dock också mycket ovanligt att järvar går in i bebyggelse på detta sätt.
Med tanke på er geografiska placering kan jag egentligen bara komma att tänka på grävling, men de är ju vita och svarta i ansiktet så om det fortfarande var ljust när hon såg djuret borde det inte ha varit en sådan heller. En mårdhund stämmer också in på beskrivningen men de finns endast i nordligaste delarna av landet (mot finska gränsen). Möjligtvis kan det ha varit en mård, men mården är mindre än en räv och rör sig inte på samma sätt. Kvar finns också alternativet silverräv, vilket är en mörk färgvariant av rödräv. Hur många sådana det finns i vilt tillstånd vet jag inte, men jag vet att de har fötts upp för sin päls skull och att det har rymt sådana från farmer. Jag har själv sett en sådan i det fria. Och så kan det naturligtvis också ha varit en hund.
Även om vilda djur av alla arter oftast är mycket skygga så finns det alltid individer som är mer nyfikna och mindre försiktiga. Dessutom så lockas ofta vilda djur till bebyggelse för att leta mat.