Rovdjurscentret De 5 Stora

Fråga

Jag var ute och inventerade skog och kom i kontakt med en mycket nyfiken björn som inte var rädd för mig. Den stod bara och tittade på mig ca 20 meter bort fast den hade vittring på mig? Innan jag kom i kontakt med björnen så hörde jag en ljudlig vissling inte helt olik en människa som visslar. Mina frågor är hur får björnen till visslingen och varför den visslar? Och varför var just denna björn så orädd för en människa?

Frågan ställd av Lars-Göran Ek. Kategori: Björn

Svar

Hej Lars-Göran,

Man vet inte riktigt varför vissa björnar visslar på det sätt du beskriver. Många som har arbetat med björnar i flera år har aldrig hört detta, så det tycks vara få förunnat att höra det.

Det skulle kunna vara en varningssignal eller uppmärksamhetssignal av något slag, men som sagt finns ingen forskning på området. Hur den gör är därför också svårt att svara på men jag kan tänka mig att det inte är helt olikt vårt sätt att vissla, att forma munnen och läpparna på ett visst sätt och sedan trycka ut luft därigenom.

Anledningen till att björnen inte tycktes vara rädd för dig kan vara flera. Det kan ha varit ett ungdjur som är nyfiket och inte riktigt vet hur den ska hantera situationen ännu. Det kan också ha varit så att björnen inte ville lämna platsen för att den hade ett kadaver liggandes i närheten eller ungar uppe i ett träd. Man ska alltid agera varsamt i möten med björn oavsett om det verkar som att den är ensam.

//Sara

Besvarad av Sara Hommen den 13 augusti 2008