Rovdjurscentret De 5 Stora

Fråga

Hej!
Jag undrar om lodjuret har några konkurrenter när det gäller föda, boställe osv. Om de har det, vilka är de i så fall?

Tacksam för svar

Frågan ställd av Elsa Gustavsson. Kategori: Lo

Svar

Hej!

När olika rovdjur lever i samma område konkurrerar de ofta om samma resurser, till exempel bytesdjur och kadaver från slagna byten. Lodjuret kan konkurrera med bland annat varg, björn, järv, räv och rovfåglar.

En konkurrenssituation som har uppmärksammats i svensk forskning är den mellan lodjur och räv. De konkurrerar om bland annat rådjurskid. I Sverige har man också studerat om en vargetablering har någon mätbar effekt på lodjursstammen i ett område (till exempel på grund av konkurrens om bytesdjur eller på grund av att vargar dödar lodjursungar), men man har inte sett någon sådan effekt.

De viktigaste bytesdjuren för lodjuren är 1) klövvilt (framför allt ren i norr och rådjur i söder), 2) hare, 3) skogsfågel och 4) mindre byten som sork och fågel. Dessa djur är bytesdjur också för många andra av de rovdjur, som jag nämnde ovan. När det gäller boställe händer det att lodjur använder sig av gamla rävgryt.

Besvarad av Sofia Lagerström den 15 mars 2005