Rovdjurscentret De 5 Stora

Fråga

Hejsan. Jag arbetar med ämnet evolution i naturkunskapen. Och jag undrar om lodjurets evolutionära ursprung. Vart härstammar lodjuret ifrån? Tacksam för svar / Emma

Frågan ställd av Emma. Kategori: Lo

Svar

Lodjuret härstammar från tidiga former av kattdjur, som fanns under miocenperioden (för 25 miljoner år sedan) och kanske även under eocen (för 50 miljoner år sedan). För mer än tio miljoner år sedan började lodjuren utvecklas i en riktning som alltmer kom att skilja det från de andra kattdjursarterna. De tidigaste fynden av ”Urlodjuret”, Lynx issiodorensis, har hittats i avlagringar från tidig pliocen (7-2 miljoner år sedan) i Afrika.

Lodjur tillhör familjen ”Kattdjur” (Felidae), som är indelad i ”stora kattdjur” och ”små kattdjur”. Bland små kattdjur finns 28 arter, bland annat lo, puma, vildkatt (innefattar tamkatt), ozelot och svartfotskatt. Lodjuren är i sin tur indelade i fyra arter, som är nära släkt och liknar varandra. Förutom det europeiska lodjuret finns den spanska lon, den kanadensiska lon och rödlon.

Besvarad av Sofia Lagerström den 9 november 2006