Rovdjurscentret De 5 Stora

Fråga

Vilka är lodjurets fiender?

Frågan ställd av Lovisa. Kategori: Lo

Svar

Människan är lodjurens värsta fiende. Trafik (bilar och tåg) och jakt är vanliga dödsorsaker hos lodjur. Utöver den legala jakten förekommer, åtminstone i vissa områden, illegal jakt.

Annars har vuxna lodjur inte så många fiender. Det händer att lodjur skadas allvarligt i slagsmål med andra lodjur. Det är möjligt att lodjur kan bli tagna av varg.

Lodjursungar kan bli tagna av andra rovdjur, till exempel räv och varg. Kanske är också andra lodjur ett allvarligt hot för lodjursungar. Hos många andra rovdjur (till exempel järv, björn, lejon och tamkatt) händer det att vuxna hanar dödar ungar av samma art, men forskarna vet inte om detta förekommer även hos lodjur.

Andra tänkbara hot är smittsamma sjukdomar, till exempel skabb. Skabb kan vara dödligt för ett lodjur, men lodjur är mer motståndskraftiga mot skabb än vad rävarna är.

Lodjurets tillbakagång under 1970- och 80-talen berodde troligen på ett hårt jakttryck, eventuellt i kombination med rävskabb.

Besvarad av Sofia Lagerström den 5 maj 2006