Fråga
Det är flera stycken som sett varg i vårat område, dvs Mullsjö - Habo trakten i Västergötland. Senast för tre veckor sedan syntes en ensam varg bara ett par hundra meter från min gård. Den har setts vid två tillfällen.
Det känns väldigt olustigt med tanke på alla små ponnyer som jag har, dessa har ju dessutom föl vid sidan nu och borde väl vara ett lätt byte för vargen?
Jag har frågat länsstyrelsen, men dom säger att det inte finns några indikationer på att det finns varg i området. Det är tre oberoende av varandra personer som sett varg sista halvåret. Alla tre är dom utbildade jägare. Vore tacksam att få veta hur det egentligen ligger till. Är det så att länsstyrelsen vill tysta ner det hela när det är varg i närheten?
Vore hemskt tacksam för svar.
Svar
Hej Anne!
Vad man känner till så finns det inte några etablerade vargrevir i Västergötland men det förekommer att ensamma vargar vandrar igenom. Det kan vara svårt att konstatera vargförekomst på sommaren eftersom spårsnö underlättar betydligt för att inte säga är helt nödvändigt.
Jag förstår din oro och mitt råd är att du kontaktar Viltskadecenter som arbetar med förebyggande åtgärder mellan rovdjur och tamdjur. (www.viltskadecenter.com) tel. 0581-920 70 Bland annat finns det möjlighet att sätta upp rovviltsäkra elstängsel som har visat sig fungera väldigt bra.