Rovdjurscentret De 5 Stora

Fråga

Hej! Jag bor i Dalarna och är väldigt intresserad av varg. Har aldrig sett någon varg, men däremot björn. Många runt omkring är så vargfientliga och säger att vargen inte behövs och inte gör någon nytta och snart har vi ingen älgstam kvar, och det är synd om älgarna. Jag vet inte vad jag ska säga eftersom jag tycker att vargen har en självklar plats i naturen. Så¨jag behöver hjälp med att kunna svara.
Gör vargen någon nytta och vad har den för plats i vår natur? Vad händer med älgarna om vargantalet ökar? Om bara vargar skulle jaga älgar hur skulle älgbeståndet bli då? Är vargarna ett hot mot beståndet eller bara mot jakten, att det blir mindre älg att få skjuta? Bra att veta fakta och slippa använda gissningar och antaganden.

Frågan ställd av Elisabeth. Kategori: Varg

Svar

Hej Elisabeth

Det är några intressanta frågor du ställer, och du är inte den ända som är intresserad av detta ämne.

Vargen betecknas som en top predator, det vill säga ett djur som lever av andra djur. Den reglerar sina bytesdjur genom predation och kan på så sätt ha inflytande på hur stammen av bytesdjur kommer att se ut. I Sverige består vargens diet till 95 % av älg, och en vargflock dödar ca 115 älgar per år, oberoende av storleken på flocken.

Om man ser på olika dödsorsaker hos älg, står vargen för ca 5 % av och människan för 90-95 %. I ett nationellt perspektiv är vargens påverkan på älgstammen således högst marginell. Men i de områden där vargen har sina revir blir vargens påverkan betydligt större.

Forskare på Grimsö menar att om älgstammen är större än 10 älgar per 1000ha kommer människans jaktliga uttag att påverkas högst marginellt. Är älgtätheten däremot mindre än 7 älgar per 1000 ha. kan vargens uttag innebära att det inte blir någon älgstam över för jakt. Några av de stora skogsbolagen vill idag sänka älgstammen till 3-4 älgare per 1000 ha vilket kan medföra att älgjakten i princip får upphöra i områden med varg. Vargen är dock en så pass skicklig jägare att det kommer att ta lång tid innnan vargen upplever brist på mat.

Om bara vargar skulle jaga älgar är det troligt att älgstammen inledningsvis skulle öka kraftigt. Sannolikt till en rekordnivå. Vårt moderna samhälle skulle nog aldrig acceptera detta. Om det ändå skulle ske, så är det rimligt att anta att vi sedan lånsiktigt skulle få stora fluktuationer i såväl älg som vargstam och någon typ av långsiktig balans skulle infinna sig. En balans som de flesta människor skulle betrakta som ett rent kaos.

Vad gäller vargens nytta i Naturen så är det till viss del en något filosofisk fråga. Vilken nytta gör vi människor? Många människor anser dock att all djur har rätt att finnas och ur ett egoistiskt perspektiv kanske vi någon gång kan ha nytta av olika arter. Vargen är en av älgens huvudfiender och på lång sikt påverkar vargens predation på älg, älgstammens evoutionära utveckling.

Besvarad av Kari Langöen den 8 januari 2009