Rovdjurscentret De 5 Stora

Fråga

När man har ett större antal hundar (tikar) har jag märkt att om nån av dom gör sig illa och skriker så vill gärna den övriga "flocken" flyga på dom! Är det ett nedärvt beteende från vargen? Att det som är sjukt och svagt ska hjälpas att dödas (slippa plågorna)??

Frågan ställd av Lena Nilsson. Kategori: Varg

Svar

Ja, det du beskriver är ett nedärvt beteende som inte är ovanligt bland sociala djurarter - att flocken/gruppen reagerar på individer som beter sig avvikande. En sannolik evolutionär förklaring är att vargarna/hundarna tar avstånd från den flockmedlem som inte fungerar normalt, eftersom det finns risk att den individen utgör en belastning istället för en tillgång för flocken.

En intressant jämförelse är ett beteende som du säkert har lagt märke till (och som kan förklaras på samma sätt); att hundar ibland reagerar på människor med avvikande beteende, till exempel berusade personer som vinglar fram eller barn som har ett yvigare rörelsemönster än vuxna.

Besvarad av Sofia Lagerström den 12 januari 2006