Björn sökte skrovmål i hundgård
En hungrig björn har visat framfötterna i trakten av byn Rönnäs, Vilhelmina. Den tog sig in i en hundgård för att roffa åt sig köttbenen som låg där. Husägaren är måttligt road.
En hungrig björn har visat framfötterna i trakten av byn Rönnäs, Vilhelmina. Den tog sig in i en hundgård för att roffa åt sig köttbenen som låg där. Husägaren är måttligt road.
Större framtassar än baktassar. Långa kliv på mellan 120 och 135 centimeter. Spåren kan tyda på att det var en varg som passerade över en potatisåker i Lane Ryr för ett par dygn sedan.
En björn blev på förmiddagen påkörd av tåget i Sunderbyn.
Inför nästa björnjaktsäsong kommer en utökad utbildningssatsning att genomföras av Svenska Jägareförbundet. – I takt med att björnstammen ökar behöver vi utbilda fler jägare i björnjakt, säger Bertil Bäckström, jaktvårdskonsulent i Gävleborg.
Tre av tio jägare i Gävleborg anser att vargen är ett hot mot människornas säkerhet. Det visar en rapport av Brottsförebyggande rådet, Brå.
Ännu en björnunge blev i går dödad av tåget mellan Luleå och Boden. Olyckan inträffade vid nio-tiden på tisdagsmorgonen vid Norra Sunderbyn.
Omkring tre av tio jägare i Dalarnas och Gävleborgs län anser att vargen utgör ett hot mot invånarnas säkerhet, medan bara en liten del hyser samma rädsla för vargen i Norrbottens och Östergötlands län.
För att minska jakten på de fridlysta rovdjuren föreslår Brottsförebyggande rådet (Brå) bland annat att Säpos kompetens ska utnyttjas och att polisen ska jobba med informatörer.
Hur skyddar man renhjorden? Hur jagar man varg och björn med spjut? I Ren och varg berättar renskötare om en svunnen tid som är på väg att falla i glömska – en tid då barnen lekte med björnungar och bidrog till hushållningen genom att snara fisk och jaga ripor med armborst.