Fyra får dödades i vargattack
En varg, sannolikt från Kroppefjällsreviret, dödade igår fyra dräktiga tackor utanför Bäckefors i Västra Götaland. Ytterligare en bagge och två tackor fick avlivas på grund av vargbett.
En varg, sannolikt från Kroppefjällsreviret, dödade igår fyra dräktiga tackor utanför Bäckefors i Västra Götaland. Ytterligare en bagge och två tackor fick avlivas på grund av vargbett.
I Norge pågår just nu en utökad järvjakt. Den ordinarie licensjakten resulterade i 40 fällda järvar, vilket var knappt hälften av tilldelningen på 91 djur. För att minska omfattningen av skador på får- och rennäring har årets jakt därför utökats.
Det var inget brott mot yttrandefriheten att arrangera en kurs i hur man skjuter en varg. Justitiekanslern (JK) har granskat anmälan och beslutat att inte inleda en förundersökning. Därmed återbördas ärendet till polisen. - Att hålla kurser i vargjakt är lika märkligt och fel som de kurser i hembränning som illegalt hölls på 1970-talet. Det tycker Åke Pettersson, som är regeringens utredare av den svenska rovdjurspolitiken.
En varg blev på måndagkvällen påkörd i närheten av Käglan, nordost om Örebro. Vargen skadades i vänster bakben och försvann haltande från platsen.
Den senaste tiden har någon satt upp affischer med ett vargfientligt budskap på anslagstavlor i Edsbyn, Hälsingland. Afficherna har en direkt uppmaning att skjuta för att döda. Det är inte bara vargarna som ska drabbas. Även de som sett till att vi har varg i landet ska dömas för folkmord av folkrätten. Längst ner på affischen finns följande att läsa: ”SGT - För våra barns liv, frihet och trygghet i Sveriges skogar”.
Antalet lodjur i Dalsland har ökat sedan förra året. De har också spridit sig i länet, visar årets lodjursinventering. Dessutom har vargstammen stärkts, enligt spårare.
Rovdjursproblematiken, forskning och fäbodbrukets framtid har diskuterats av fäbodbrukare, forskare och förvaltare under en konferens på Rovdjurscentret De 5 Stora i Järvsö.
Höstens folkomröstningar i rovdjursfrågan i de fyra ”vargkommunerna” Rättvik, Mora, Orsa och Älvdalen var olaglig. Det står klart sedan Kammarrätten i Sundsvall givit en kvinna från Älvdalen rätt, sedan hon överklagat kommunfullmäktiges beslut om folkomröstning från maj förra året.
Ökat regionalt inflytande och på sikt allmän reglerad jakt på varg. Det är några funderingar som regeringens rovdjurs-utredare Åke Pettersson för fram i en intervju med Sveriges radio Jämtland. – Jakten i sig kan ha en betydelse för att minska den illegala jakten, konstaterar han.