Varg ihjälkörd söder om Malmö
En varg blev vid 9.30-tiden på måndagen ihjälkörd när den försökte passera E6 i höjd med Tygelsjö någon kilometer från brofästet.
En varg blev vid 9.30-tiden på måndagen ihjälkörd när den försökte passera E6 i höjd med Tygelsjö någon kilometer från brofästet.
Den värmländske köttbonden Acki Gauffin vill slippa betala tillbaka miljöersättning om rovdjur gör det omöjligt att ha djur på bete.
Ett lodjur har avlivats norr om Södersel i Örnsköldsvik kommun efter att ha rivit flera renar, skingrat hjordarna och orsakat problem för renskötarna.
Två överklaganden om skyddsjakten på varg i reviret Ockelbo/Åmot har kommit in till Naturvårdsverket. – Man kan inte utrota en art för att den har synts för människan, säger Eva Danielsson, presstalesperson för organisationen Wolf Association Sweden.
Länsstyrelsen i Gävleborgs län beslutar att ge tillstånd till skyddsjakt efter två vargar inom reviret Åmot/Ockelbo i Ockelbo kommun mellan den 23 mars och den 20 april 2015. Skyddsjakten får endast bedrivas inom området som avgränsas på kartan i beslutet och ska starta med spår eller synobservation i närheten av eller i tätbebyggt område. Beslutet har föregåtts av två ansökningar om skyddsjakt efter återkommande störningar av oskygga revirmarkerande vargar i området Åmot-Ockelbo sedan vintern 2013/2014.
Långt färre fårgårdar sökte ersättning för rovdjursskador under 2014 jämfört med 2013, rapporterar norska Miljödirektoratet. Det betalades också ut ersättning för betydligt färre rovdjursdödade tamdjur.
I stället för att skjuta lodjur när de har ställt till skada för rennäringen, ska de jagas innan skadan är skedd.
Björnstammen har haft en explosionsartad utveckling men nu minskar antalet björnar samtidigt som rädslan för björn ökar. Det framkom när de senaste forskningsrönen för björnstammen redovisades på vargsymposiet i Vålådalen idag
Unga vargar söderifrån som drar in via Tåssåsens vinterbete varje år är ett stort problem för samebyn. Nicklas Johansson tror att en permanent vargkommitté som diskuterar och hjälper regeringen med vargfrågorna inte skulle kunna hjälpa honom i det vardagliga arbetet.
Det tycks ha vänt uppåt igen för lodjursstammen. Från att stammen nästan halverats på fem år, tyder preliminära siffror från vinterns inventering på att djuren blivit fler.