Osäkerhet kring vargvalpar i Östergötland
Det är fortfarande oklart om det har blivit några valpar från vargparet i Långbogenreviret vid Finspång i Östergötland. Om detta skriver SVT.
Det är fortfarande oklart om det har blivit några valpar från vargparet i Långbogenreviret vid Finspång i Östergötland. Om detta skriver SVT.
En jägare sköt under söndagen en varg enligt §28 då vargen attackerade hans finnspets. Efter varningsskott sköts vargen på nära håll med hagelvapen. Om detta skriver Svensk Jakt.
Två av de fyra män som greps i tisdags misstänkta för inblandning i grovt jaktbrott på sjön Amungen släpptes under fredagen på fri fot av Mora tingsrätt. Häktningsförhandlingen fortsätter under eftermiddagen med övriga misstänka. Detta skriver Svensk Jakt.
Ett lamm utanför Åmål dödades av vargar i onsdags morse. Länsstyrelsen saknar information om hur vargförekomsten i norra Dalsland och vill nu kartlägga läget i samverkan med boende och jägare. Om detta rapporterar SR.
Svenska Jägareförbundet har startat kampanjen "Rädda älgen". I korthet syftar kampanjen till att öka samförvaltningen av vilt och skog genom balans av olika intressen. Förbundet är bland annat kritiska till att skogsbolagen många gånger vill ha låga stammar av älg för att minska betesskadorna. Låg älgtäthet innebär i sin tur att det jaktbara uttaget minskar i vargrevir.
Ett lodjur sköts enigt paragraf 28 när det attackerade en jakthund. Hundägaren ringde själv till polisen och berättade vad som hade hänt och polisen skickade dit en patrull. Om detta skriver Svenska Jakt.
Fyra personer har gripits för misstanke om grovt jaktbrott. Männen är misstänkta för att ha jagat varg och björn olagligt. Om detta skriver Svensk Jakt.
SVT belyser de närmsta veckorna polariseringen i Sverige genom satsningen ”Sverige möts”. Känsliga frågor som invandring, köttkonsumtion och vargfrågan. Frågor som delar folket.
En bigård i Fugelsta på Annersia fick besök förra veckan av en hungrig björn, som var sugen på honung. Det hela slutade med att åtta bikupor revs sönder. Om detta skriver SR.
I dag finns bestämmelser om länsstyrelsernas beslut om licensjakt på björn, varg och lo i tre olika uppsättningar föreskrifter, trots att merparten av reglerna är likartade. Dessutom finns idag regler om länsstyrelsernas arbete med miniminivåer, arbetet i viltförvaltningsdelegationer och samverkansråd med mera i en separat uppsättning föreskrifter om förvaltning av rovdjuren. Naturvårdsverket föreslår nu att alla föreskrifter som rör länsstyrelsernas arbete med rovdjursförvaltning inklusive beslut om licensjakt samlas i en ny uppsättning föreskrifter.