Rovdjurscentret De 5 Stora

Rovdjursnyheter

 1050 av 8450 
  • Björnar runt knuten i Hede

    Ena kvällen tvingas en joggande man vända på klacken och springa hemåt i full fart. Nästa kväll skräms en kvinna när hon är ute med sin hundvalp.

  • Varg 200 meter från bebyggelsen

    Det var i lördags eftermiddag, omkring klockan tre, som Börje Svensson hade en nära varg-upplevelse. Han var ute och gick med hunden nere vid älven i närheten av Limas centrala delar. Precis när han nått bron vid kyrkan började hunden morra. Och i spåren som de just kommit från dök en varg upp.

  • Kristdemokraterna svänger i vargfrågan

    Kristdemokraterna vill göra det lättare att skjuta varg. Det beslutade rikstinget på lördagen. Därmed sällar sig kd till de partier som försöker profilera sig i den infekterade vargfrågan.

  • Gemensam aktion mot rovdjur

    Jägareförbundet och LRF sätter gemensamt press på politiker att plocka ner statlig rovdjurspolitik på regional nivå.

  • Fyrbent honungstjuv oroar älgfarmare

    En björn har setts smyga kring staketet vid älgfarmen i Bjurholm i Västerbotten. Det har gjort ägaren, Christer Johansson, nervös. Samma björn har troligtvis även gjort ett besök hos en biodlare några kilometer bort.

  • Hon såg varg på Nissastigen

    Kan det ha varit en varg som passerade genom Torup och gick över Nissastigen mitt framför ögonen på flera bilister? Karin Burén är övertygad om det.