Sveriges Radio anmält för påstående om utplantering av varg
En privatperson har anmält Sveriges Radio till granskningsnämnden sedan en person sagt att Kolmårdens djurpark placerat ut vargar i Sverige.
En privatperson har anmält Sveriges Radio till granskningsnämnden sedan en person sagt att Kolmårdens djurpark placerat ut vargar i Sverige.
Föreningen Nordulv skickade igår in två överklaganden – en till Naturvårdsverket angående beslutet om skyddsjakt på två vargar i Gävleborgs län och en till EU-kommissionen angående ändringar av § 28 Jaktförordningen.
Länsstyrelsen ber alla lodjursjägare i Västerbotten att inte avliva de fyra lodjuren som har försetts med radiosändare i Vilhelminatrakten i slutet av januari. - Lodjurens sändarhalsband ska samla information fram till juli månad, och det vore synd att avbryta undersökningen i förtid, säger Margaretha Sjögren, jakthandläggare vid Länsstyrelsen.
- Jag är inte modig som så många säger. När jag sköt vargen gjorde jag det i djup förtvivlan. Vargskytten Stig Engdahl hade svårt att hålla tårarna borta när han på onsdagen tvingades in i fängelse. Men han var inte ensam. Hundratals personer följde honom till fängelseporten.
Jägarkåren måste engagera sig mer för att bevara möjligheterna att bedriva jakt överhuvudtaget.
En varg har de senaste veckorna rört sig mycket nära villorna i stadsdelen Knektåsen och Bråten i Karlskoga.
Igår lämnade Jägareförbundet i Värmland in en ansökan till Naturvårdsverket om att få skjuta ytterligare 14 lodjur.
Lodjursungen Oskar ska hjälpa viltexpertarna att rädda lodjuret från förtal. För ett par veckor sedan fick han en sändare runt halsen, och igår fick man pejl på Oskar - cirka två och en halv mil från den plats han släpptes.
Jakt- och fiskeintresset är stort i nordligaste Sverige. Fem av sex motioner till LRFs regionstämma i Norrbotten rör någon aspekt på viltfrågor.
I en timme satt han och tittade på den ensamma vargen på sjön Ljugaren i Dalarna. Vargen var bara 200 meter bort. - Det var mäktigt, säger Lars-Gunnar Björklund.