Järv i Örebro län
För första gången på mycket länge har en järv vandrat in i Örebro län. Det var i söndags som Länsstyrelsen fick rapport om ett möjligt järvspår i ett avlägset område i norra delen av länet.
För första gången på mycket länge har en järv vandrat in i Örebro län. Det var i söndags som Länsstyrelsen fick rapport om ett möjligt järvspår i ett avlägset område i norra delen av länet.
Länsstyrelsen i Värmland vill ha jakt på 30 lodjur den 1 mars. Inventeringen under 2006-07 gav som resultat att det finns minst 25 loföryngringar i länet.
Två vargar observerades under veckoslutet i gränstrakterna mellan de tre länen Halland, Småland och Västra Götaland.
En varg verkar ha besökt Uddevalla i lördags morse. Den travade målmedvetet in på Pininfarinas fabriksområde men väl inne ångrade den sig och grävde sig ut.
Rovdjursspårare Göran Jansson, Fredriksberg, avslöjar att i fjol skickades järvspillning hittad i Säfsen in för DNA-analys. - Spillningen kom från en järvhona, född och märkt i Norge 2004. Järvhonan har gått 20,8 mil Norge-Säfsen och är troligen här nu i vinter också.
Svenska jägareförbundet skriver i dag till regeringen för att uppmana den att verka för en minskning av antalet rovdjur i Sverige.
Vargen var ingen varg. Det var en jämthund. I förrgår, vid samma tid som en person hade observerat en varg vid vägen mellan Bjärlöv och Hanaskog, var Fredrik Bingefors från Bjärlöv ute och jagade vildsvin. Med sig hade han hunden Emmy.
Tio dagar har gått sedan det rapporterades om vargar inom Udtja sameby. Det har genomförts en omfattande gemensam spårningsinsats av länsstyrelsen och renskötare från samebyarna, men man har inte lyckats komma i kontakt med vargarna.
Den vargtik som hade valpar i Långsjöreviret sköts som bekant av en jägare i höstas. Vargen hade då bara tre ben. Det fjärde var endast en oanvändbar stump. Den sekretessbelagda obduktionen visar att hon hade gammalt splitter i det benet.
Den 21 januari kunde personal från Grimsö Forskningsstation märka och sätta en sändare på ett lodjur i Jönköpings län.