DNA binder varg vid hund- och fårattacker
DNA-analyser visar att gråhunden som hittades död utanför Svenstavik, fyra mil söder om Östersund, hade dödats av varg – samma varg som rivit får i Oviken.
DNA-analyser visar att gråhunden som hittades död utanför Svenstavik, fyra mil söder om Östersund, hade dödats av varg – samma varg som rivit får i Oviken.
Polisutredningen friar den jägare som i mitten av maj sköt en björnhona i en kohage i Hillersboda utanför Falun. Utredningen är nedlagd, brott kan inte styrkas.
Licensierad vargjakt redan i vinter, ökad regional förvaltning och en vargstam som behålls på nuvarande 200-djursnivå. Regeringens rovdjursproposition – som riksdagen beslutar om senare i höst – stod inte helt oväntat i fokus på den rovdjursdebatt som hölls i samband med vilt- och matmässan Scandinavian Game Fair på Axbergshammars säteri utanför Örebro nyligen.
En ensam rysk varghanne har den senaste tiden rört sig i nordöstra Vallentuna. Vargens vandringar kan följas på den så kallade vargwebben.
Trikinlarver har för första gången påträffats i en björn som skutits i Sverige. Björnen sköts i Dorotea och Statens Veterinärmedicinska anstalt har nu analyserat proverna.
Östersund LT – Åtta dåliga skott är inte försvarbart, säger jägarförbundets ordförande i Mittnorrland, Sven-Gunnar Sivertsson. Men med ökat antal björnjägare ökar också björnkontakterna. – Det var inte så många bilolyckor på 1920-talet heller.
Flera personer har i helgen observerat en björn i Karlskoga. Men inte i Bricketorp utan i Forsby som ligger väster om flygfältet och söder om Äspedalen. Björnen har rört sig mellan Bregårdsskogen och Forsby och sågs med ett par timmars mellanrum på lördagseftermiddagen.
Under årets björnjakt hade var tredje skjuten björn i Dalarna en sändare. - Det är klart att det blir en kostnad för oss, säger björnforskare Sven Brunberg.
Åtta påskjutna björnar under en månad där två fortfarande inte är funna. Slarviga jägare som skjuter på rusande björnar. Dåligt pålästa jaktledare. Årets björnjakt får inte direkt toppbetyg av länsstyrelsens naturvårdshandläggare.
Vargen som befinner sig i östra Norrbotten gäckar renägarna. Den har rivit flera renar och vägrar lämna området. Men nästa vecka kan vargens öde avgöras.