Rovdjurscentret De 5 Stora

Rovdjursnyheter

 917 av 8450 
  • Har du sett ett lodjur?

    Västerbottens lodjursstam inventeras just nu av Länsstyrelsen i samarbete med länets samebyar. Din hjälp efterfrågas.

  • Naturvårdsverket i möte om lodjursjakt

    Naturvårdsverket i Stockholm sitter just nu i möte för att besluta om hur många lodjur som får skjutas i år och om jakt med fälla blir tillåtet även i år. Men med största sannolikhet kommer det bli ungefär som förra året att ett tiotal djur kommer att få skjutas i vårt län och att fälljakt blir tillåten.

  • Järvskytt uteblev från tinget

    Fritidspolitikern Ulf Andersson i Vilhelmina som åtalas för grovt jaktbrott kom aldrig till torsdagens tingsförhandlingar i Lycksele. Enligt tingsrätten hade mannen giltigt skäl för att utebli.

  • 29 hundar dödades av vargar under 2008

    Ovanligt många angrepp på senare år Naturvårdsverkets Rovdjursforum har gjort en sammanställning över hur många hundar som under 2008 blev attackerad av varg. Man konstaterar att 37 hundar i landet blev attackerade och att 29 blev dödade. Under 2007 blev 43 hundar angripna av varg varav 30 av dem blev dödade. Aldrig tidigare i modern tid har så många attacker från varg mot hundar inträffat i vårt land som under de senaste två åren

  • Vargobs på Koberg

    Nyligen observerades en varg när den passerade väg 42 mellan Koberg och Sollebrunn.

  • Det stora Björnskallet i Mora 1856

    Samtida skildringar sammanställda av Ove Karlsson.Mora Bygdearkivs skriftserie nr 4 Sanning, fiktion eller mittemellan? Frågeställningen, aktuell inte minst genom debatten om Liza Marklunds bok Gömda, infinner sig omedelbart vid en studie av samtidsskildringarna av 1856 års björnskall i Ovansiljan. Tre av skildringarna är något av partsinlagor, vilket gör den fjärde, skriven av en utomstående betraktare från Danmark, till den mest nyanserade och trovärdiga.

  • Webdebatt om varg

    Idag har det varit möjligt att ställa frågor till Ann Dahlerus, generalsekreterare i Rovdjursföreningen och Gunnar Glöersen, rovdjursansvarig på Jägareförbundet. Läs frågorna och deras svar här:

  • Lodjur sköts i Västerbotten

    Ett lodjur som härjat i en renhjord inom Grans sameby sköts mellan Sorsele och Gargnäs, rapporterar Västerbottens-Kuriren.