Vargangrepp på hund och får i Hedemora
En eller flera vargar har under några dagar befunnit sig nära bebyggelse i Davidshyttan, söder om Hedemora. Vargen har jagat hästar och bitit ihjäl en hund och tre får.
En eller flera vargar har under några dagar befunnit sig nära bebyggelse i Davidshyttan, söder om Hedemora. Vargen har jagat hästar och bitit ihjäl en hund och tre får.
Den svenska vargpopulationen har minskat med mer än en fjärdedel de senaste tre åren. Troligen på grund av omfattande illegal jakt, enligt Naturvårdsverket.
Biodlaren Robert Hellgren från Norsjö har fått kupor förstörda av björn. – Naturligt beteende för björnen och inte lätt att skydda sig mot, säger han. Detta rapporterar SR Västerbotten.
Naturvårdsverket överlåter inte möjligheten att fatta beslut om licensjakt på varg till länsstyrelserna. Den svenska vargstammen har minskat de senaste tre åren och utrymmet för licensjakt är obefintligt i förhållande till att upprätthålla gynnsam bevarandestatus.
Naturvårdsverket har tagit fram en skrift som beskriver hur inventering av rovdjur går till och vem som gör vad.
Årets rovdjursinventeringar i Norrbotten visar på en dyster utveckling för flera av våra stora rovdjur. Både lodjur och järv har minskat och länsstyrelsen är tveksam till om det blir någon lodjursjakt i vinter.
Erik Brohagen i Älvros lyckades i helgen filma tre björnungar när de klättrade runt i ett träd.
Lantbrukare kan komma att få ekonomisk ersättning för arbete som görs med att hålla rovdjursstängsel i bra skick. Frågan utreds just nu av Naturvårdsverket. Detta rapporterar ATL.
Resultatet från den senaste varginventeringen under vintern 2017/18 visar att det fanns cirka 305 vargar i Sverige. Det är en minskning jämfört med förra vintern då det fanns 355 vargar.
Naturvårdsverket ska senast 2019 vara klar med en översyn av miniminivåerna på rovdjur. Enligt Naturvårdsverket är länsvisa miniminivåer för rovdjur inte bra, bland annat för att det kan göra det svårt att uppfylla vissa politiska mål som rör rovdjursbeståndet i Sverige. Ett sådant mål är ökad spridning av rovdjur och minskade koncentrationer av varg. Detta rapporterar SR.