70 björnar får skjutas
Nu har Länsstyrelsen i Jämtland bestämt att 70 björnar får fällas i länet under björnjakten.
Nu har Länsstyrelsen i Jämtland bestämt att 70 björnar får fällas i länet under björnjakten.
I fjol var det högst 22 björnar kvoterat. I år är det nästan det dubbla. 40 björnar får fällas i höst efter beslut från länsstyrelsen. – Vi har mycket mer björn än vi trodde, säger Karin Saltin på länsstyrelsen.
Länsstyrelsen i Östergötland har fått tillstånd att utöka antalet kameror för att inventera rovdjur.
Licensjakten på björn i Gävleborgs län inleds måndagen den 21 augusti. Björnjakten kommer att vara tillåten i hela länet, men länet kommer att vara indelat i två jaktområden.
När Ola Andersson var på väg hem till Lofsdalen fick han sällskap på vägen av en oväntad vän.
Spillningsinventering visar att björnstammen minskar kraftigt i Norrbotten. Under hösten 2016 genomfördes för andra gången en spillningsinventering för att inventera länets björnstam. Och resultatet visar att det fanns 506 björnar i det inventerade området.
Marcus Östlund hälsade på hos familjen hemma i Hedesunda på tisdagen när han fick se en varg på bara några meters håll, mitt i villaområdet. Det var Marcus Östlund, 20, och hans pappa Ola Östlund som fick se vargen på riktigt nära håll.
Tommy Staffansson, från Mora, fick vara med om en annorlunda naturupplevelse när han var ute och flugfiskade i älven, i Säs. Plötsligt fick han sällskap – av en björn.
Det var i augusti 2014 som fyra kameror upptäcktes i skogen i Ljusdal kommun. Vid åtlarna hade det placerats ut bland annat melass och nougatkräm, i syfte att jaga björn.
En svensk varg, som tros ha dödat över 100 norska får, gör att Norges regering utlovar nya typer av krafttag i den allt hetare vargfrågan. På torsdagkvällen besökte Norges lantbruksminister Jon Georg Dale några av de bönder i Gran som har fått oönskat vargbesök.