Rovdjurscentret De 5 Stora

Rovdjursnyheter

  • Oenighet om tyska vargar

    Den stadigt ökande vargpopulationen i Tyskland, och dess spridning till landets västra delar från de ursprungliga områdena vid den polska gränsen, har orsakat en animerad debatt i den allmänna opinionen och bland beslutsfattare i landet.

  • Varg fotograferad vid Hölö

    Det har under de senaste dagarna rapporterats observationer av varg i södra Stockholms län. Länsstyrelsen uppmanar nu fårägare att se över sina stängsel.

  • Påkört lodjur var skjutet

    Lokföraren larmade om att han kunde ha kört på ett lodjur. Men när polis undersökte det döda djuret upptäcktes en skottskada.

  • Svensk hybrid mellan varg och hund en myt

    Det går rykten om att vargstammen innehåller hybrider mellan hundar och vargar men omfattande studier från vargforskare på SLU och deras norska kollegor visar att det inte stämmer. – Vi har bättre genetisk information om den skandinaviska vargpopulationen än vad som finns om någon annan vild rovdjurspopulation i världen, säger Johan Månsson, forskare vid Institutionen för ekologi vid SLU.

  • Gratis hjälp att röja under rovdjursstängsel

    Den som behöver hjälp med att röja under sitt rovdjursstängsel kan nu få det gratis av Länsstyrelsen. För att ett rovdjursavvisande stängsel ska fungera krävs det att man håller rent från gräs och sly under tråden, så att den höga spänningen i stängslet upprätthålls.

  • Rovdjur dödade varg

    Vargen som påträffades död på Brattforsheden för cirka tre veckor sedan har förmodligen dödats av ett annat rovdjur.

  • Jägare sköt fel lodjur

    Det lodjur som attackerat flera får skulle skjutas på torsdagen – men jägaren dödade fel katt.