Skabbvarg skjuten
Den varg med svåra angrepp av rävskabb som observerats väster om Bollstabruk sköts tidigt på måndagsmorgonen.
Den varg med svåra angrepp av rävskabb som observerats väster om Bollstabruk sköts tidigt på måndagsmorgonen.
En hanvarg sköts under söndagen i Haveröreviret i Hälsingland.
Regeringens önskan om vargjakt kanske inte uppfylls den här vintern heller. Även årets planerade licensjakt har nu överklagats i domstol av miljöorganisationerna – en taktik som tidigare har satt stopp för all vargjakt.
Analysresultat från två spillningsprover som tagits i Junselereviret i december 2013 visar att hannen som slagit följe med vargtiken där ursprungligen kommer från i Dalarna.
De stora rovdjuren på jorden har större ekologisk betydelse än många trott, enligt en ny analys. Samtidigt står det klart att 61 procent av arterna nu är hotade till sin existens.
Den unga vargtik som återfanns död norr om Fulufjället i höstas var skjuten. Det visar den undersökning av vargen som genomförts av Statens veterinärmedicinska anstalt, SVA.
Viltskadecenter har undersökt om människor med hjälp av lukten kan urskilja spillning från varg, hund och räv. Om så är fallet skulle man kunna förbättra inventeringsresultatet utan att behöva skicka spillning från hund och räv på kostsamma DNA-analyser. Resultatet visade att det inte är någon tillförlitlig metod att gå endast på lukten, men att luktsinnet troligen skulle kunna gå att träna upp för att bli en viktig del i bedömning.
Folk i Forsed väster om Bollstabruk förstod först inte vad det var de såg, djuret som dök upp på nyårsafton visade sig vara en varg som drabbats av rävskabb, med stor uppståndelse som följd.
Det finns troligen fler vargar än det gjort de senaste hundra åren i Jämtland och Västernorrland just nu men någon fristad för vargar finns knappt i något av länen.
Betydligt fler får har attackerats och dödats av varg under 2013 jämfört med tidigare år.