Rovdjurscentret De 5 Stora

Rovdjursnyheter

  • Hundar björntestas i Junsele

    Mer än dubbelt så många hundar ska testas för björn i Junsele djurpark i år jämfört med förra året. Sedan Orsa Rovdjurscentrum inte längre tar emot hundar för att träna på björn är Junsele djurpark det enda stället där man kan testa sin hund, och nu innan älgjaktsäsongen har dom fullt upp

  • Många renkalvar tagna

    Efter förhandlingar med jordbruksdepartementet bedömer Sameras Riksförbund att regeringen inser problemen med rovdjursersättningen

  • Viltvårdskort för björnjakt över jaktgränser

    Orsa jaktvårdskrets vill öka samordningen bland jägarna gällande rovdjursjakt. Därför har ett rovviltskort tagits fram inför hösten. - Nu är det upp till jägarna att visa att de kan hantera det här på ett ansvarsfullt sätt, säger Göran Myrberg.

  • Vargmöte på morgonkvisten

    En ung varg observerades vid två tillfällen i går morse nära Torpa. Mustafa Yildirim såg vargen vid Rannebergen på väg till jobbet. Han lyckades närma sig den och fånga den på bild.

  • Nej till vargjakt i Ängeså

    Ängeså sameby får nej på sin ansökan om skyddsjakt på varg. Naturvårdsverket och länsstyrelsen anser att samebyn själv först måste försöka skrämma iväg vargen.

  • Björn rev fyra får i Skalänget

    En björn har rivit tre får i Skalänget i onsdags och ett i torsdags. Nu får björnen skjutas och länsstyrelsen ska bygga ett elstängsel runt hagen.