Naturvårdsverket säger nej till vargjakt i Jangenreviret
Det blir ingen skyddsjakt på varg i Jangenreviret. Naturvårdsverket säger nej.
Det blir ingen skyddsjakt på varg i Jangenreviret. Naturvårdsverket säger nej.
En mycket bra vargbild! Det ljusa på nosen går inte ända upp till ögat. Svanstippen är svart. Två ljusa strimmor på manken. Den bästa jag sett av en privatperson.
Den varg som sågs i Film natten mellan fredag och lördag upptäcktes i söndags i Gimo. Nu uppmanar länsstyrelsens besiktningsman Per Blomkvist djurägare att vara extra observanta.
För att inventera järv och fjällräv vill länsstyrelsen sätta upp automatiska kameror i anslutning till deras lyor i flera kommuner.
Att björnskräcken skulle sprida sig i länet och att livsglädjen förgiftas bland annat i Valsjöbyn på grund av att björnarnas sprider sig, håller inte byborna med om. – Det där är bara dumheter, säger en stugägare i byn som LT träffade i går.
Ett privat försök att kartlägga Sveriges vargstam startar den 1 juli. Vargavföring ska samlas in och DNA-analyseras. − Vi är bara ute efter en enda sak – att få svar på hur många vargar vi egentligen har i Sverige, säger en av initiativtagarna, Lars Guttke.
Mitt framför bilen sprang den fram - vargen. Den lyckades med nöd och näppe undvika att bli påkörd. Efteråt stod den lugnt och stilla ett par minuter. Lite drygt fem meter därifrån stod Mattias Petersen med sin mobilkamera. - Jag blev rätt förvånad måste jag säga.
En rovdjursskrämma som jagar iväg björn och varg kan vara en trygghet i skogen. Anders Östergren, naturbevakare och industridesigner, har tagit fram en modell som bygger på gamla tidens skrämselbjällror.
Fler rapporter visar att yrvakna björnar är på väg upp ur sin dvala.
Det var inte bara människor som lockades ut i det vackra vårvädret under påskhelgen. I Hällbotrakten fångade Carl-Johan Mannheim en björn med sin kamera på långfredagen.