Rovdjurscentret De 5 Stora

Rovdjursnyheter

  • Stor inventering av länets rovdjur

    I fjol fick den planerade områdesinventeringen av rovdjur i Dalarna ställas in, på grund av snöbrist. Men med start imorgon tisdag, gör länsstyrelsen ett nytt försök, med hjälp av jägare och frivilliga runt om i länets skogar. Jägarnas uppgift är att söka efter spår av lodjur, varg och järv och de senaste dagarnas snöfall underlättar detta arbete.

  • Få angrepp av rovdjur i Kronoberg län

    I hela landet betaldes det 2008 ut 1 140 000 kronor för skador som rovdjur orsakade på tamdjur. I Kronoberg var beloppen blygsamma. Här blev ersättningen totalt 6 000 kronor för tre får som dödades av lodjur i två slagningar vid Lessebo och Fröseke.

  • Lodjursjakten drar i gång

    På söndag startar årets skyddsjakt på lodjur. I Västerbotten får 30 djur fällas och det är en ökning med 23 djur sedan förra året. Jakten är utmanande och krävande och det finns en del saker att tänka på innan man laddar bössan.

  • Färre hundar angripna av varg

    Vargangreppen på hund har minskat. Det visar Viltskadecentrums rapport för 2008. Några vargar sköts. Och en del jägare avstår från löshundsjakt i vargrevir.

  • Minskat antal rovdjursangrepp i Dalarna

    Rovdjursangreppen på tamdjur har kraftigt minskat i Dalarna. Förra året utsattes här 51 tamdjur för rovdjursangrepp, det är nästan en halvering jämfört med år 2007. 39 av tamdjuren blev angripna av varg, medan sex angreps av björn och lika många av lo.