Vargar föredrar innehundar
Hundar som hålls i hundgård är mindre utsatta för vargangrepp än hundar som lever inomhus.
Hundar som hålls i hundgård är mindre utsatta för vargangrepp än hundar som lever inomhus.
Bjursåsvargen är död. En analys av vävnad från en död varg i Filipstad visar att det är Bjursåsvargen.
En varg från den finsk-ryska populationen har nyligen upptäckts i Dalarna. Det är den första invandrade varg som upptäckts i den skandinaviska vargstammens område sedan 1990. Den nya vargen har väckt stort intresse och många rubriker. Rovdjurscentret de 5 stora har här samlat dagspressens rapporteringar och insändare:
Jiingevaerie sameby har haft stora problem med björn under våren. Hälften av kalvarna är borta, uppskattar Mahke Sparrok ordförande för Jiingevaerie sameby.
I Rissne har sökt ersättning för rovdjursrivna tamdjur och en drunknad bagge hos länsrätten. Händelsen inträffade tidigare i sommar.
Jägarnas Riksförbund i Dalarna ansökte i juli hos Länsstyrelsen om skyddsjakt på björn och varg i Prästbodarnas fäbod. Länsstyrelsen vidarebefordrade ansökan till Naturvårdsverket som nu har avslagit den.
Jijnjevaerie sameby ansöker nu om ersättning från sametinget för massdödade renar i våras. Samebyn hade då problem med björnar som befann sig i kalvningsområdet.
Länsstyrelsen i Norrbotten har kommit med en första rapport från årets rovdjursinventering. Den visar en liten ökning av järv, medan antalet föryngringar av lodjur ligger på samma nivå som förra året med 24 stycken.
Gabna sameby har fortfarande det högsta rovdjurstrycket i norrbottens län - det visar en preliminär rapport från länsstyrelsen rovdjursinventering.
Kruppa fäbodvall kan tömmas på boskap på grund av rovdjur. En av fäbodbrukarna, Tuga Lasse Eriksson, från Skattungbyn nyligen hem sina kor på grund av att björnar skrämde bort korna från fäbodvallen. Fårägaren Olof Sjeldrup väntar på ett beslut från länsstyrelsen om han kan ta hem fåren utan att missa EU-bidragen.