Björnen inte farlig
I nio fall av tio är det en skenattack när en björn anfaller. Det säger Erik Fernström, som nu arbetar med sin andra film om björnar. Han vill att vi ska förstå björnarna bättre.
I nio fall av tio är det en skenattack när en björn anfaller. Det säger Erik Fernström, som nu arbetar med sin andra film om björnar. Han vill att vi ska förstå björnarna bättre.
Svaret på hur många björnar som egentligen finns i Härjedalen och Jämtland kan dröja. Länsstyrelsen har fått in över 5 000 prover - och behöver två miljoner kronor till för att dna-analysera all spillning.
Vilka andra djur har nytta av att vargen slår älg i Dalaskogarna? Det vill forskarna på Grimsö nu ta reda på med hjälp av övervakningskameror. De ansöker därför om tillstånd hos länsstyrelsen och hoppas komma igång redan i vinter.
Brist på favoritfödan ekollon, för få jägare och minskande landsbygdsbefolkning lockar fram Japans björnar ur skogen. Antalet svartbjörnar som hittats kalasande på majs, äpplen och andra grödor har ökat dramatiskt.
Vargfrågan är lika het i Finland som i Sverige. Som en strävan att skydda djurbesättningar skänker staten ut elburna vargstängsel. Fördelningen av stängslen ombesörjs av jaktvårdsdistrikten.
Brändö västra jaktlag inledde älgjakten i helgen. Ute i den vackra naturen mötte de många stora djur. – Men vi är inte rädda för björnen, säger jaktledare Lars-Erik Holmberg.
En varg attackerade i söndags en jakthund söder om Harbo i västra Uppland. Hunden blev mycket illa skadad i bland annat buken och vårdas på djursjukhuset i Ultuna.
I tisdags stötte ett travekipage i Övre Gärdsjö i Dalarna på en varg som nyfiket följde efter dem.
Länsstyrelsen har inga klara bevis, men mycket talar ändå för att att det var en varg som observerades av älgjägare utanför Arvidsjaur i lördags.
Sveriges lodjur räknas varje år av Viltskadecenter. Hittills har det funnits lo i norra Sverige, med Bergslagen som en lägre gräns. Men i år visar inventeringen att lodjuren har vandrat söderut. Så långt ned som i Blekinge finns nu en bofast familj.