Länsstyrelsen i Dalarna säger nej till vargutsättning
Länsstyrelsen anser att det inte finns några förutsättningar för utsättningar av varg i Dalarna. Det framgår av ett yttrande till regeringen. Detta skriver Svensk Jakt.
Länsstyrelsen anser att det inte finns några förutsättningar för utsättningar av varg i Dalarna. Det framgår av ett yttrande till regeringen. Detta skriver Svensk Jakt.
Inventeringen av brunbjörn baseras främst på DNA-analys av spillning. Det genomförs spillningsinventeringar vart femte år i respektive björnlän. I år är det Norrbottens tur. Insamlingen av björnspillning sker på hösten i samband med björn- och älgjakten. Om detta skriver Naturhistoriska riksmuseet, som är nationell samordnare för inventeringen, och Länsstyrelsen i Norrbottens län.
Regeringen har gett Länsstyrelsen Östergötland och ytterligare sju län i uppdrag att, efter samråd med Naturvårdsverket, redovisa områden där utsättning av genetiskt värdefull finskrysk varg kan ske. Länsstyrelsen har dock inte kunnat hitta något område i Östergötland som är lämpligt för utsättning. Det skriver Länsstyrelsen i Östergötlands län.
En man är skäligen misstänkt för jaktbrott efter att ha skjutit en varg. Vargen kom in på en gårdsplan i Koppom där en kvinna och ett barn befann sig och jagades bort med yxa men kom tillbaka. Det skriver SVT.
Sedan den 1 mars får djurägare heltäckande ekonomiskt bidrag för att sätta upp rovdjursavvisande stängsel. Svenska Rovdjursföreningen, som ideellt hjälper fårägare att sätta upp stängsel, vittnar om ett ökat intresse. Detta skriver Natursidan.
Den björn som uppehållit sig i byn Digernäs utanför Östersund sköts av skyddsjägare under söndagsmorgonen. Detta skriver SVT.
I en ny rapport från NINA (Norsk institutt for naturforskning) har forskare sammanställt och undersökt vargangrepp över hela världen åren 2002-2020. Forskarna hittade 489 trovärdiga vargangrepp, varav 26 med dödlig utgång. Vid 380 tillfällen var det vargar med rabies som angrep människor. Vid 67 av angreppen verkar det som att vargen uppfattade människan som ett naturligt byte, en rival eller ville testa hennes reaktion.
Fel varg fälldes på torsdagsmorgonen vid skyddsjakt i Gävleborgs län. Beslutet gällde en närgången tik, men det blev en hanvarg som sköts. Det skriver Jaktjournalen.
Det skånska vargparet går fortfarande tillsammans, uppger länsstyrelsen – och förmodligen får Skåne om några veckor sina allra första vilda vargvalpar i modern tid. Det skriver SVT.
Av en tilldelning på 83 lodjur fälldes 64 under årets licensjakt i Norge. I tillägg fälldes två på skyddsjakt och även sju påkörda lodjur belastar kvoten. Att kvoten på 83 djur inte fylldes beror på att jakten stoppades i flera områden eftersom hondjurskvoten fyllts. Detta skriver Svensk Jakt.