Skitpengar ska ge svar om järvstammens storlek
Det finns en osäkerhet om järvstammens storlek. Därför hoppas länsstyrelsen att få de svaren med hjälp av DNA via en spillningsinventering.
Det finns en osäkerhet om järvstammens storlek. Därför hoppas länsstyrelsen att få de svaren med hjälp av DNA via en spillningsinventering.
Redan före jul kan det komma en prejudicerande dom om licensjakt på varg. Inom jägarnas organisationer sprider sig nu en viss pessimism, man är orolig för att det blir ett negativt besked för deras intressen.
Cyril Milleret presenterar och försvarar sin avhandling ”Spatial ecology of wolves in Scandinavia - from spatio-temporal dynamics of wolf pairs to wolf population dynamics” den 2 december. Avhandlingen undersöker vilka faktorer som påverkar omsättningen av vuxna individer bland revirhävdande vargpar. Här nedan kan du läsa en sammanfattning från Skandulvs nyhetsbrev.
Marco Hassoldt kom till Sverige med drömmen om att leva på flugfiske. Framtiden blev dock en annan. Idag är traktens björnar företagets största turismmagnet och lockar hundratals utländska gäster till Hälsingland. Rätt hanterat är björnen inte bara en resurs att titta på, utan även basen för en hållbar jaktturism.
Länsstyrelsen har nu fått resultatet från dna-analyser som gjorts på urin från varg som rör sig i Nordmalingstrakten. Tyvärr så gav det inget så vi vet fortfarande inte vilka individer det är, säger Linda Backlund, naturvårdshandläggare.
En del av Vilhelmina norra sameby har beslutat att stanna kvar med sin renhjord i fjällen efter vargspaningen i Nordmaling. Det innebär också att ett skoterförbud råder i Kittelfjällsområdet.
Förvaltningsrätten i Luleå har avslagit alla överklaganden som inkommit om vinterns vargjakt. Länsstyrelsernas beslut om licensjakt på totalt 24 vargar i fyra län, däribland Värmland, står därmed fast.
Misstankarna om grovt jaktbrott mot en av personer i den uppmärksammade jakthärvan i Norrbotten tidigare i höst är nedlagda.
De vargar som under en tid angripit ren inom Idre Sameby ska fällas vid skyddsjakt. På grund av problembilden och risken för framtida skada har Länsstyrelsen tagit beslut om skyddsjakt på varg.
Veterinärer i Norge ska undersöka hur vanligt det är att vargarna får i sig råttgift. Även andra rovdjur ska undersökas. Sammanlagt ska det tas in leverprover från 300 rovdjur.