Rovdjurscentret De 5 Stora

Seminarium om illegal jakt

Här hittar du notiser och pressklipp från det uppmärksammade seminariet om illegal jakt, som 24-26 augusti hölls på Rovdjurscentret De 5 Stora.


Krafttag mot illegal jakt

Illegal jakt är i dagsläget ett av de allvarligaste hoten mot de stora rovdjuren och en så pass stor verksamhet att den står utanför myndigheternas kontroll. Därför tas nu ett krafttag av samtliga svenska myndigheter som är inblandade i rovdjursfrågor. Ett steg i denna samverkan var detta seminarium, som hölls i form av en nationell tredagarsutbildning. Syftet var att öka kompetensen hos alla myndigheter avseende bekämpandet av den illegala jakten, samt att öka förståelsen för vad övriga inblandade myndigheter gör.

Miljöminister Lena Sommestad invigde seminariet, som anordnades av myndigheter och Världsnaturfonden WWF.


Attitydförändring är ett verktyg mot oetisk jakt

Foto: Magnus Elander

Illegal jakt innebär inte alltid jakt med regelrätta vapen. Även otillåtna och ofta onödigt plågsamma metoder förekommer, i form av fällor, saxar, gifter, sprängning av lyor, och att djuren körs över av skotrar och bilar. Ett sätt att komma åt problemet är att informera människor om den grymhet som kan förekomma vid illegal jakt.
- Det är viktigt att de som vet något om ett jaktbrott berättar det. Så är det inte nu, till skillnad från många andra typer av brott, sa Christer Jarlås från Åklagarmyndigheten under onsdagens presskonferens.
Han fick medhåll av Susanna Löfgren från Naturvårdsverket, som samtidigt påpekade att de flesta svenskar redan är positiva till rovdjur, men att den negativt inställda minoriteten är väldigt tongivande.


Ovanligt med fällande domar

Foto: Magnus Elander

Trots att illegal jakt är en omfattande och växande verksamhet leder brotten väldigt sällan till fällande domar. Det beror till stor del på att brotten är svåra att upptäcka och sällan kommer till polisens kännedom. Dessutom har polisen ofta svårt att binda den skyldige till brotten, som ofta sker på ensliga platser utan vittnen och utan bevis. Ett annat hinder är att försök och förberedelse till grovt jaktbrott inte straffbart.

Ytterligare en försvårande faktor är att utredningar av illegal jakt berör många myndigheter.
- Ett utökat samarbete mellan myndigheter är nödvändigt, förklarade Susanna Löfgren från Naturvårdsverket.

Seminariet var ett led i arbetet med att förbättra kontakten mellan myndigheter och på så sätt förenkla rättsprocessen. Att öka riskerna för upptäckt och fällande dom är viktiga åtgärder i arbetet med att på sikt minska den illegala jakten.


Miljöministern efterlyste respekt

Foto: Staffan Widstrand

Enligt miljöminister Lena Sommestad är illegal jakt ett tecken på att många har svårt att acceptera riksdagens beslut. Att rovdjuren ska få finnas i Sverige är ett beslut som har tagits i demokratisk ordning.
- Riksdagen finns i Stockholm, men i Riksdagen sitter folkvalda från hela landet, sa hon och tillade:
- Det är en vital del av demokratin att vi tycker olika, men man måste respektera de lagar och bestämmelser som vi har.

All illegal jakt på de stora rovdjuren räknas som grova jaktbrott, som ger fängelse i minst sex månader. Idag är det dock inte helt accepterat att illegalt dödande av rovdjur är ett allvarligt brott, enligt Sommestad, som hoppas på en attitydförändring.
- Vi ska komma ihåg att det var skottpengar på varg och järv fram till 1966, då de blev fredade. Det är inte så lätt för människor att acceptera och anpassa sig till sådana förändringar, men vi vill få igång samtal om varför det är viktigt att bevara rovdjuren, sa hon och framhöll Rovdjurscentret De 5 Storas roll som informationsspridare.


Unik samstämmighet

Seminariet gästades av drygt hundra besökare, varav de flesta från berörda myndigheter. Trycket på platserna var stort och arrangörerna hade kunnat fylla ytterligare en lika stor lokal. Uppslutningen i arbetet mot illegal jakt är unikt, enligt Susanna Löfgren från Naturvårdsverket.
- Det är sällsynt att det finns en samsyn både mellan myndigheter och mellan ideella organisationer, sa hon.

Foto: Staffan Widstrand

Hon syftade på att samtliga stora intresseorganisationer med rovdjur på agendan tar avstånd från illegal jakt. Bland dessa organisationer finns Jägarnas Riksförbund, Lantbrukarnas Riksförbund, Samernas Riksförbund, Svenska Jägareförbundet, Svenska Naturskyddsföreningen, Svenska Rovdjursföreningen och Världsnaturfonden WWF.




Mörkertalen är stora

Foto: Staffan Widstrand

Illegal jakt är ett stort problem, men det är oklart hur stort. Uppskattningar visar att illegal jakt ligger bakom upp till en fjärdedel av dödsfallen bland de stora rovdjuren i Sverige, och den illegala jakten tros vara minst lika omfattande som den legala. Rovdjursforskarna arbetar i dagsläget med att kartlägga omfattningen av illegal jakt.

På seminariet gavs föredrag om respektive rovdjursart - forskning, status och problem - av Henrik Andrén (Svenska Lodjursprojektet), Håkan Sand (Skandulv), Jens Persson (Svenska Järvprojektet) och Sven Brunberg (Skandinaviska Björnprojektet).


§28 ändras och vargstammen utvärderas


Paragraf 28 i Jaktförordningen kommer att ändras, enligt miljöminister Lena Sommestad. Den hårt kritiserade paragrafen styr tamdjursägares möjligheter att försvara sina tamdjur mot rovdjursangrepp.

När Sommestad gästade seminariet berättade hon också att miljödepartementet följer upp riksdagsbeslutet från 2001 om vargstammens storlek. För tillfället pågår arbetet med att utreda hur det hittills har gått med etappmålet på minst 20 vargföryngringar per år. I höst kommer ett beslut om direktiv för utredningen.


BRÅ kartlägger illegal jakt

Foto: Magnus Elander

Brottsförebyggande rådet (BRÅ) arbetar för tillfället med en förstudie, som förväntas vara klar i september och som ska ligga till grund för ett större forskningsprojekt. Syftet är att kartlägga grova jaktbrott – varför de sker och hur de kan förebyggas. Idag finns endast begränsad forskning och kunskap om grova jaktbrott. Dessutom saknas fungerande statistik över brotten.



Läs pressklipp
Här samlar vi pressklipp med rapportering från seminariet.

Pressmeddelande WWF
Krafttag mot illegal jakt Borlänge Tidning
Rovdjur i boskapshägn kan få skjutas Dagens Nyheter
Nya regler för skyddsjakt på rovdjur Sveriges Radio
Skyddsjakt på rovdjur får nya regler Sveriges Television
Samarbete ska fälla tjuvjägare Norra Västerbotten
Samarbete mot illegal jakt  Dalademokraten
Så ska tjuvjägare fällas Norrländska Socialdemokraten
Rovdjur i beteshage får skjutas Corren

Samarbete ska fälla tjuvjägare

Mora Tidning
Kunskap minskar tjuvjakt på rovdjur Ljusdals-Posten
Illegala jakten på rovdjur ska stoppas Sveriges Television
Miljöministern diskuterade rovdjurspolitik i Järvsö       Ljusnan
Nationell samling mot illegal jakt Hälsingekuriren
Hoppas på ökad respekt för rovdjurspolitiken Hälsingekuriren
Samarbete ska fälla tjuvjägare Falukuriren

Skrivet av: Sofia Lagerström, sofia@de5stora.com