Rovdjurscentret De 5 Stora

Båda vargarna i Svartboreviret är skjutna

Klockan 10:55 i går sköts den första av de båda vargar i Svartboreviret i Gävleborgs län. Vargen, en tik, fälldes av en passkytt i trakten av Rickebo, vilket var inom revirets gränser. Ungefär en timme senare sköts varg nummer två, hannen, fyra kilometer längre bort av en annan passkytt. Därmed var jakten som inleddes i lördags över.

Tillstånd till skyddsjakt på de två vargarna gavs för ett par veckor sedan av Naturvårdsverket. Jakten har omgivits av rigorösa bestämmelser vad gäller tid, område, metoder och deltagare i jakten. Eftersom länsstyrelsen bedömt att det förelåg en hotbild mot jägarna hade man mörklagt jakten. Inga namn på jägare och jaktledare har offentliggjorts.

SKANDULV (Skandinaviska vargprojektet) rapporterar att vargarnas föräldrarevir inte är helt konstaterade, men det är klart att de är av skandinaviskt ursprung. SKANDULV har gjort preliminära analyser på spillningar, men avvaktar nu analyser på vävnad från de skjutna vargarna innan något definitivt svar ges.


Båda vargarna i Svartboreviret skjutna i Rickebo / Ljusnan


Läs också:
Skyddsjakt tillåts på två vargar i Gävleborgs län (25/2-06)
Snart inleds skyddsjakten på vargparet i Svartboreviret (28/2-06)
Stort hemlighetsmakeri kring skyddsjakt på varg (4/3-06)