Länsstyrelsen Dalarna har fattat beslut om jakt på 55 björnar
Länsstyrelsen Dalarna,
2015-06-22
Länsstyrelsen har fattat beslut om årets licensjakt på björn där 55 björnar får skjutas. Även i år finns en kvot på björnhonor i två av fyra delområden.
Årets björnjakt startar den 21 augusti och varar som längst tills 15 oktober. Jakten är, som tidigare, fördelad på fyra områden med en särskild kvot för vuxna honor i två av områdena. Hur många björnar som får skjutas inom varje område bestäms utifrån målet att björnstammen ska tillåtas att spridas söderut.
– Det finns ett långsiktigt förvaltningsmål, fattat av Dalarnas viltförvaltningsdelegation, som innebär att vi i länet ska ha mellan 250–290 björnar. Med årets jakt kommer vi att ytterligare närma oss det antalet, säger Jonas Bergman funktionssamordnare på Länsstyrelsen.