Rovdjurscentret De 5 Stora

Vargattack i Hedemora kommun - elva får döda

Vargattack i Hedemora kommun - elva får döda

Det var på onsdagsförmiddagen som man upptäckte att en vargattack mot elva får skett i Vikbyn, strax utanför Hedemora. Djurägaren gjorde upptäckten när den dagliga tillsynen skulle utföras. Man räknar med att attacken ägt rum mellan tisdagskvällen och onsdagsförmiddagen.

Efter upptäckten kontaktades Länsstyrelsens besiktningsman Bert Eriksson för att bedöma situationen. Han fastställde att det rör sig om en vargattack.

– Efter min besiktning av djuren kan jag konstatera att det handlar om varg som attackerat fåren, men jag kan inte säga om det rör sig om en varg eller flera, säger Bert.

Totalt befann sig tretton får i hagen varav två klarade sig undan attacken. Av resterande var de flesta redan döda när man gjorde fyndet. Ett får var fortfarande vid liv, men då skadorna var väldigt allvarliga tvingades man avliva djuret. Två får har fortfarande inte hittats. Man misstänker att de drunknat i vattendraget som ligger alldeles i anslutning till hagen.

– Ägarfamiljen är väldigt ledsna över det som hänt. För dem är det såklart en tragedi. Fåren var en del av familjen och barnen hade gett dem namn, säger Bert.

I området finns många boskapsdjur och ägarna vet om att varg rör sig i området. För att förhindra den här typen av attacker använder man sig av rovdjursstängsel, något som ägarfamiljen har runt den ordinarie fårhagen. Just under attacken var fåren temporärt förflyttade till en annan hage som dock inte har den typen av stängsel. Och då passade alltså vargen på att slå till.