Hungrig björn på besök i byn
När Lina Holmgren i Nyvik gick ut till sina hästar på söndagsmorgonen märkte hon att det var något som inte stämde. Det var björnen som hälsat på.
Hästarna var skygga och vågade inte komma fram till henne som vanligt. Förklaringen kom en stund senare när de nåddes av informationen att en björn hälsat på i byn samma natt.
Grannen hade fått sin soptunna utriven och de hittade också björnspår i snön.
– Det var sopor över hela gården och dragit över vägen upp till skogen, och där var det även tydliga björnspår, säger Emil Boström.
Den senaste tiden har björn och spår av björn observerats på flera håll i trakterna, bland annat i Norum, Näs, Dalkarlså, Bäck och Djäkneboda. Björnen verkar vara hungrig då den på flera ställen har rivit ut soptunnor. Händelserna har rapporterats till Länsstyrelsen.