Rovdjurscentret De 5 Stora

Länsstyrelsen spårade med hund efter björnobservation

I dag har länsstyrelsens rovdjursspårare letat efter en björn i området kring Lekeryd. Det var i torsdagskväll som en björn ska ha setts i området men dagens spårning visade inga tecken på björn.
– Men det betyder inte att vi dementerar att det var en björn som sågs, säger Linda Andersson, rovdjurshandläggare på Länsstyrelsen i Jönköping.

Det är i Lekeryd utanför Jönköping som en björn ska ha setts under torsdagskvällen. Den ska ha dykt upp i dikeskanten vid en väg. Länsstyrelsen har under dagen varit på plats med men spårare som tillsammans med hunden Knut har sökt av området men utan resultat.

– De kunde inte hitta någonting som tyder på björn. Men det betyder inte att det inte var det, säger Linda Andersson, rovdjurshandläggare på Länsstyrelsen i Jönköping.

Däremot hittades tydliga vildsvinsspår på platsen, troligen från ett vildsvin på närmare 100 kilo.

– En björn kan vara svår att skilja från ett vildsvin, säger Linda Andersson.

”Ingen omöjlighet”

Men Linda Andersson utesluter inte att det kan ha varit en björn som rörde sig i området kring Lekeryd.

– Vi är ovetandes. Men det är ingen omöjlighet att det kan dyka upp en björn här.

Vad ska man göra om man träffar på en björn?

– Man ska ta kontakt med länsstyrelsen. På vår hemsida finns telefonnummer till rovdjursspårare och besiktningsmän som åker ut och samlar information. Sen får man gärna ha kameran i högsta hugg och ta en bild, säger Linda Andersson.